Станишев с две идеи пред конгреса: детска гаранция и индекс на декокрацията в ЕС

Ще цитирам един човек на 93 г., който ме вдъхновява – Щефан Хесел и неговото есе „Възмутете се!“. Той казва, че в икономиката може да има справедливост, когато общественият интерес доминира над частния. Но днес, уви, не е така. Според него, медиите са свободни, само когато са независими от държавата, от силата на парите и от чуждестранно влияние. Но днес и това не така! Той казва, че за всички деца трябва да има осигурено модерно образование без дискриминация. Трябва ли отново да направим същата негативна констатация?

Приятели, истината е, че нашите основни социални постижения са застрашени. И нека ви задам въпроса: възмутени ли сте? Възмутени ли сте наистина? Аз съм. Най-лошото в живота е да си безразличен, апатичен към случващото се. И точно днес и тъкмо ние не можем да си позволим това!

Сега неолибералният консерватизъм дръзва да ни каже: нашите държави са твърде бедни, за да си позволяват социални проекти. Но има нещо, което не разбирам – как може в следвоенна Европа, цялата в руини, да има социални държави, а днес – 70 години по-късно, когато обществата ни са по-богати, икономиките – по-развити, обществата – по-модерни, да не можем да го направим?

Можем ли да сме безразлични, когато в Европа има авторитарни режими, като в Унгария? Когато има несправедливост, детска бедност, насилие срещу жени, над 5 милн. безработни младежи, разлика в заплащането между мъжете и жените? И отговорът е: Не! Трябва да се борим срещу това!

Предлагам ви да застанем зад две конкретни идеи: Детска гаранция и Индекс на демокрацията в ЕС.

По примера на Младежката гаранция можем да предложим средства от Европейския социален фонд да отидат за борба с детската бедност, за детско здравеопазване и образование, за удължаване на периода на платеното майчинство. И тук искам да дам България за пример, където моето правителство направи платеното майчинство 2 години.

Индексът за демокрация в ЕС ще мери дали държавите-членки съблюдават общите ценности на ЕС и дали зачитат основните права. Това е нужно, за да защитим европейските граждани и демокрацията.